Αρχική σελίδα » Γενικά » Ιστορία

Ιστορία

Το Υπολογιστικό Κέντρο (Υ/Κ) ιδρύθηκε το 1983, όταν το Πανεπιστήμιο Αθηνών προμηθεύτηκε το πρώτο του μεγάλο υπολογιστή (mainframe). Η μηχανή εκείνη αποτέλεσε τη βάση για τη δημιουργία ενός από τα πιο ισχυρά τότε υπολογιστικά κέντρα, διαθέτοντας τεχνολογία των πρώτων γενεών.

Το «συγκρότημα Η/Υ» (όπως είχε τότε ονομαστεί) ήταν συνδεδεμένο με τις περισσότερες πανεπιστημιακές μονάδες μέσω συνδέσεων διάταξης αστέρα (point-to-point). Αυτή η διάταξη αποτελούσε ένα πολύπλοκο σύστημα με μεγάλη δυσκολία διαχείρισης και απαιτούσε εξαιρετική προσπάθεια του προσωπικού του Κέντρου. Σημειώνεται ότι, ο χειρισμός και η διαχείριση εκείνων των μηχανών απαιτούσε συγκεκριμένη εξειδίκευση για παρεμβάσεις στα προβλήματα με πολύ δύσκολες μεθόδους.

Το Υ/Κ παρείχε υπηρεσίες πρόσβασης στο INTERNET από το 1988, όταν έγινε η πρώτη σύνδεση (μέσω του εθνικού κόμβου του Πανεπιστημίου Κρήτης - Ηράκλειο) με το διεθνές τότε δίκτυο EARN/BITNET (European/American Network). Η σύνδεση αυτή ήταν από τις πρώτες συνδέσεις μεγάλων συστημάτων στην Ελλάδα με τις πολύ περιορισμένες τότε δικτυακές υπηρεσίες.

Από την ίδρυσή του μέχρι το 2006, το Κέντρο προέβη σε ανανέωση του εξοπλισμού του προκειμένου να ικανοποιεί τις διαρκώς αυξανόμενες υπολογιστικές ανάγκες:

1.Έτος 1983: CDC-CYBER 170/730:  Δύο (2) επεξεργαστές, 128ΜΒ RAM, σύνδεση 150 ασύγχρονων τερματικών εντός και εκτός Πανεπιστημιούπολης, ενός απομακρυσμένου δορυφορικού σταθμού (Παλαιό Χημείο- Σόλωνος 104) για τις ανάγκες των χρηστών στο κέντρο της Αθήνας, καθώς και εργαστήριο 25 θέσεων εργασίας σύγχρονων τερματικών στο χώρο του Υ/Κ. Περιφερειακά: 4 μονάδες δίσκων, 7 μαγνητικές μονάδες ταινιών, 2 γραμμικοί εκτυπωτές, μονάδα plotter, αναγνώστης καρτών, κ.ά. Λειτουργικό σύστημα: NOS (Network Operating System).

2.Έτος 1993: CONVEX 3820 (atlas): Δύο (2) επεξεργαστές, 256ΜΒ RAM, σε συνεργασία με ομάδα οκτώ (8) υπολογιστών HP735 (cluster). Σύνδεση με τις παλαιές τερματικές μονάδες και σύνδεση στο INTERNET. Περιφερειακή μονάδα ταινιών, εκτυπωτές γραμμικοί και laser, κ.ά. Λειτουργικό σύστημα: ConvexOS (unix).

3.Έτος 2000: HP J5600 (erato): Δύο (2) επεξεργαστές, 1GB RAM, δικτυακή σύνδεση μέσω INTERNET. Δικτυακοί εκτυπωτές και λοιπά περιφερειακά. Λειτουργικό σύστημα: HP-UX (unix).

4.Έτος 2004: HP V2600 (aegean):  Παράλληλο σύστημα 32 επεξεργαστών, 16GB RAM, υπολογιστική ισχύς 40Mflops. Περιφερειακά σε δικτυακή σύνδεση. Λειτουργικό σύστημα: HP-UX (unix).

5.Έτος 2006: HP-SUPERDOME (uranus): Μαζικά παράλληλο σύστημα 64 επεξεργαστών, 32GB RAM, υπολογιστικής ισχύος 60Mflops. Σε ευθεία σύνδεση με το προηγούμενο σύστημα (HP V2600), διαμοιράζεται σύστημα δίσκων 1,6ΤΒ. Λειτουργικό σύστημα: HP-UX (unix).