06.04.2015

Εκπαιδευτικό Σεμινάριο στο στατιστικό πακέτο SAS

Πέμπτη 7 & Παρασκευή 8/5/2015 και ώρες 9:30-14:30

Το Υπολογιστικό Κέντρο (Υ/Κ) σε συνεργασία με την εταιρεία SAS Institute S.A. διοργανώνει διήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο για το στατιστικό πακέτο SAS με τίτλο:

"Εισαγωγή στο SAS Enterprise Guide & Στατιστική Ανάλυση" (βλ. πρόγραμμα).

Το σεμινάριο με ημερήσιο πρόγραμμα 5 ωρών θα πραγματοποιηθεί τις ημέρες:  Πέμπτη 7 & Παρασκευή 8/5/2015 και ώρες: 9:30-14:30 στην Αίθουσα Τηλεκπαίδευσης του Κέντρου ΛΕΙτουργίας και Διαχείρισης ΔΙκτύου (Κ.ΛΕΙ.ΔΙ.) στο κτήριο Πληροφορικής - Πανεπιστημιούπολη.  Αναφέρεται στην προετοιμασία δεδομένων και την εκτέλεση στατιστικών αναλύσεων χρησιμοποιώντας το γραφικό περιβάλλον SAS Enterprise Guide. Δεν απαιτείται προηγούμενη γνώση του SAS ούτε προγραμματιστική εμπειρία.

Το σεμινάριο απευθύνεται αποκλειστικά σε μέλη ΔΕΠ, διοικητικό προσωπικό, υποψήφιους διδάκτορες, επιστημονικούς συνεργάτες και μεταπτυχιακούς φοιτητές του ΕΚΠΑ.

Για τη συμμετοχή απαιτείται η προσκόμιση φορητού υπολογιστή (laptop) από τον εκπαιδευόμενο.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν ηλεκτρονικό μήνυμα με θέμα: "Σεμινάριο SAS" στη διεύθυνση: staff[at]cc.uoa[dot]gr το αργότερο μέχρι την Κυριακή 26/4 στο οποίο θα δηλώνονται:

Ονοματεπώνυμο / Ιδιότητα / Τμήμα / Τομέας ή Πανεπιστημιακή Μονάδα / Τηλέφωνο επικοινωνίας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η αποστολή του μηνύματος θα πρέπει απαραίτητα να γίνει από την πανεπιστημιακή τους διεύθυνση.

Δεν υπάρχει κόστος συμμετοχής.

Τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν το σεμινάριο, θα αποσταλεί προς όλους τους ενδιαφερόμενους σχετική απάντηση για τη συμμετοχή τους ή μη στο σεμινάριο.

Όσοι συμμετάσχουν, θα πρέπει να έχουν κατεβάσει και εγκαταστήσει στον φορητό τους υπολογιστή το Citrix client, που απαιτείται για την πρόσβαση στο SAS του κόμβου της εταιρείας, από:

Για επιπλέον διευκρινίσεις και βοήθεια μπορείτε να αποστείλετε μήνυμα στη διεύθυνση: staff[at]cc.uoa[dot]gr