31.08.2015

Ημερίδα με θέμα: «Τεχνικές Αποδοτικής Χρήσης του Εθνικού Υπερ-υπολογιστικού Συστήματος ARIS»

14-16 Σεπτεμβρίου 2015 στο Υπουργείο Παιδείας

Οι ερευνητές όλων των πανεπιστημίων, των ΤΕΙ και των ερευνητικών κέντρων της Ελλάδας έχουν πλέον στη διάθεσή τους, μέσω ενός πανελλαδικού οπτικού δικτύου νέας γενιάς, έναν υπερ-υπολογιστή. Οι δυνατότητες του νέου υπερ-υπολογιστικού συστήματος θα χρησιμοποιηθούν για την υποστήριξη επιστημονικών και τεχνολογικών εφαρμογών μεγάλης κλίμακας.

Για το σύστημα αυτό και την αποδοτική αξιοποίησή του  το ΕΔΕΤ Α.Ε. διοργανώνει στις 14-16 Σεπτεμβρίου ημερίδα και εκπαιδευτικό σεμινάριο με θέμα:

«Τεχνικές Αποδοτικής Χρήσης

του Εθνικού Υπερ-υπολογιστικού Συστήματος ARIS»

Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στο Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στον χώρο όπου φιλοξενείται η εθνική υπερυπολογιστική υποδομή ARIS.

Η ημερίδα και το σεμινάριο απευθύνεται σε υπάρχοντες και δυνητικούς χρήστες υπερυπολογιστικών συστημάτων στην Ελλάδα. Ερευνητές και φοιτητές από Ελληνικά ιδρύματα θα εκπαιδευτούν στη χρήση του υπερ-υπολογιστή ARIS.

Περισσότερα για τις θεματικές ενότητες της ημερίδας και τη διαδικασία συμμετοχής: https://hpc.grnet.gr/dissemination-training-1