Σεμινάριο "Μηχανική Μάθηση με το MATLAB" 5/10/2022

Το Υπολογιστικό Κέντρο σε συνεργασία με την εταιρεία ΜΕΝΤΩΡ ΕΛΛΑΣ διοργανώνει εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο:

Μηχανική Μάθηση με το MATLAB”   σύμφωνα με το πρόγραμμα.

Τα θέματα που θα παρουσιαστούν στο εκπαιδευτικό αυτό σεμινάριο, αναπτύσσονται βήμα-βήμα μέσω παραδειγμάτων τα οποία θα εκτελούνται συγχρόνως από τον εισηγητή και τους εκπαιδευόμενους μέσα στο MATLAB.  Συγκεκριμένα :

•   Eισαγωγή και οργάνωση δεδομένων από αρχεία ,
  •   Xρήση έτοιμων αλληλεπιδραστικών εργαλείων (GUI) και κώδικα για την υλοποίηση εξειδικευμένων στατιστικών υπολογισμών όπως:     Εύρεση φυσικών προτύπων με μη-επιβλεπόμενη μάθηση , Αλγόριθμοι ταξινόμησης και επιβλεπόμενη  μάθηση, Αλγόριθμοι συσταδοποίησης,  Γενικευμένα γραμμικά μοντέλα παλινδρόμησης,  Νευρωνικά δίκτυα
  •   Aυτοματοποίηση και επαναχρησιμοποίηση των αναλύσεων με την χρήση script αρχείων και function
  •   Δημιουργία τεχνικών αναφορών και την εξαγωγή των αποτελεσμάτων σε άλλες εφαρμογές

Απευθύνεται: σε μέλη του Πανεπιστημίου μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, σε υποψήφιους διδάκτορες και μεταπτυχιακούς φοιτητές του ΕΚΠΑ

Ημερομηνία & τόπος: Τετάρτη, 5/10/2022 και ώρες 9:00-14:00 στην Αίθουσα Τηλεκπαίδευσης του Κέντρου ΛΕΙτουργίας και Διαχείρισης ΔΙκτύου (Κ.ΛΕΙ.ΔΙ.) - κτήριο Πληροφορικής - Πανεπιστημιούπολη.

Κόστος συμμετοχής: δεν υπάρχει κόστος συμμετοχής

Αίτηση συμμετοχής: Μέχρι και την Παρασκευή 23/9/2022 οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν μήνυμα στη διεύθυνση: staff[at]cc.uoa[dot]gr, με θέμα: "Σεμινάριο  "Μηχανική Μάθηση με το MATLAB 5/10/2022", όπου θα αναγράφονται τα στοιχεία:

ονοματεπώνυμο
    πανεπιστημιακή ιδιότητα
    Τμήμα/Τομέας/Εργαστήριο ή Πανεπιστημιακή Μονάδα
    έτος έναρξης εκπόνησης διδακτορικού (για υποψήφιους διδάκτορες)
    τηλέφωνο επικοινωνίας

Το μήνυμα θα πρέπει απαραίτητα να αποσταλεί από τη πανεπιστημιακή διεύθυνση του ενδιαφερόμενου.   Την Τρίτη 27/9/2019 θα δοθεί απάντηση προς όλους σχετικά με τη δυνατότητα ή όχι συμμετοχής τους.

Προαπαιτούμενα συμμετοχής:

•    Οι συμμετέχοντες πρέπει να είναι εξοικειωμένοι με βασικές έννοιες και όρους στατιστικής ανάλυσης και να γνωρίζουν τις βασικές λειτουργίες του MATLAB.
  •     Οι εκπαιδευόμενοι θα φέρουν δικό τους φορητό υπολογιστή με εγκατεστημένο το λογισμικό MATLAB σύμφωνα με τις οδηγίες: http://www.cc.uoa.gr/texniki-ypostiri3h/egkatastash-paketwn-logismikoy/matlab.html

Σημείωση
Λόγω της τήρησης υγειονομικών μέτρων ο αριθμός των επιλεγέντων θα είναι μειωμένος ώστε να υπάρχει αραιή διάταξη μέσα στην αίθουσα. Συστήνεται, χωρίς να είναι υποχρεωτική, η χρήση μάσκας.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να αποστείλετε μήνυμα στη διεύθυνση: staff[at]cc.uoa[dot]gr