Αρχική σελίδα » Τεχνική Υποστήριξη » Εγκατάσταση πακέτων λογισμικού » MATLAB

Οδηγίες εγκατάστασης MATLAB R2023b

Το λογισμικό MATLAB διανέμεται ελεύθερα στα μέλη του ΕΚΠΑ με 75 ταυτόχρονες άδειες. Προσφέρεται για λειτουργικά συστήματα Windows, MacOS (intel +apple) και Linux - Release 2023b.  Χρήστες με υπολογιστή Windows 32bit θα πρέπει να παραμείνουν στην έκδοση R2015b.

Εκτός από το MATLAB  (v9.14), διατίθενται  και τα παρακάτω συνεργαζόμενα λογισμικά και εργαλεία (toolboxes) :

Λογισμικά

System Identification

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ MATLAB

1. Αποθηκεύστε στον υπολογιστή σας το αρχείο άδειας license-client.dat

2. Ανάλογα με το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή σας, κατεβάστε ένα από τα:

3. Προχωρήστε στην αποσυμπίεση του zip τοποθετώντας το περιεχόμενό του σε ένα νέο φάκελο.

4. Εκτελέστε το: setup.exe. Κατά την εγκατάσταση , επάνω δεξιά -> Advancd Options θα επιλέξετε Ι have a file installation key(κωδικός εγκατάστασης), ο οποίος βρισκεται στο αρχείο

5. Eπειτα κάνετε αποδοχή του license agreement , δίνετε το FIK και στη συνέχεια όταν σας ζητηθεί δώστε την ακριβή θέση (full path) του αρχείου άδειας "license-client.dat", που αποθηκεύσατε στο βήμα 1.

AΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Eναλλακτικά μπορείτε να κάνετε αθόρυβη/αυτοματοποιημένη εγκατάσταση χρησιμοποιώντας τα αντίστοιχα scripts για win64 και linux από την ακόλουθη διεύθυνση

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δυνατότητα χρήσης του προϊόντος υπάρχει μόνο από υπολογιστές που διαθέτουν πανεπιστημιακή IP διεύθυνση και η οποία αποκτάται είτε με την απ' ευθείας σύνδεση εντός του Πανεπιστημιακού δικτύου, είτε μέσω της Υπηρεσίας Σύνδεσης μέσω Ιδεατού Δικτύου (VPN): www.noc.uoa.gr/syndesh-sto-diktyo/eikoniko-idiwtiko-diktyo-vpn.html.

Για τεχνική υποστήριξη μπορείτε να αποστείλετε μήνυμα στη διεύθυνση: staff[at]cc.uoa[dot]gr