Αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Προβολή Ανακοίνωσης

Προβολή Ανακοίνωσης

11.05.2009

Στατιστικό πακέτο SPSS

(διατίθεται ελεύθερα στο προσωπικό του Πανεπιστημίου)

Το στατιστικό πακέτο SPSS διατίθεται κεντρικά από το Υπολογιστικό Κέντρο (Υ/Κ).
Κάθε ενδιαφερόμενο μέλος της πανεπιστημιακής κοινότητας (εκτός των προπτυχιακών φοιτητών) δικαιούται χρήσης του προϊόντος, αρκεί να υποβάλει μέσω e-mail αίτημα στην ηλεκτρονική διεύθυνση: staff[at]cc.uoa[dot]gr.
ΠΡΟΣΟΧΗ: το αίτημα πρέπει να υποβληθεί υποχρεωτικά από πανεπιστημιακή ηλεκτρονική διεύθυνση.

Υποστηρίζονται οι εκδόσεις:

• SPSS v.23.0 (IBM SPSS Statistics)
  • SPSS v.22.0 (IBM SPSS Statistics)
  • SPSS v.21.0 (IBM SPSS Statistics)

Η διαδικασία αρχικής αδειοδότησης ή ανανέωσης της άδειας χρήσης γίνεται μέσω του Υπολογιστικού Κέντρου (Υ/Κ) με αποστολή του κωδικού ανανέωσης στους ενδιαφερόμενους (βλ. εδώ).

Πέραν του κυρίως προϊόντος (Statistics Base-STAT), υποστηρίζονται και τα modules:

• Regression (REGR)
  • Advanced Statistics (ADV)
  • Custom Tables (C.TABLES)
  • Forecasting (FOREC)
  • Exact Tests (EX.TESTS)
  • Categories (CATEG)
  • Conjoint (CONJ)
  • Direct Marketing (DIR.MARKET)
  • IBM SPSS Statistics - Essentials for R (tools to start developing custom R applications)

Οδηγίες για την εγκατάστασή του μπορείτε να βρείτε στη διεύθυνση:

www.cc.uoa.gr/texniki-ypostiri3h/egkatastash-paketwn-logismikoy/spss.html