Αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή Ανακοίνωσης/Εκδήλωσης

Προβολή Ανακοίνωσης/Εκδήλωσης

08.11.2016

Απαραίτητη ρύθμιση για την εκτέλεση του MATLAB

λόγω ανανέωσης του Πιστοποιητικού Ασφαλείας του ΕΚΠΑ.

Διευκρινίζουμε ότι, το πρόβλημα κατά την εκτέλεση του MATLAB, που παρατηρείται τις τελευταίες ημέρες, σχετίζεται με τη πρόσφατη ανανέωση του Πιστοποιητικού Ασφαλείας του ΕΚΠΑ.

Η δυσκολία εμφανίζεται όταν οι χρήστες του προϊόντος προσπαθούν να εκτελέσουν το MATLAB με σύνδεση εκτός πανεπιστημιακού δικτύου. Ως γνωστόν, στη περίπτωση αυτή και προκειμένου ο υπολογιστής να αποκτήσει πανεπιστημιακή IP διεύθυνση, οι χρήστες θα πρέπει απαραίτητα να συνδεθούν μέσω Ιδεατού Δικτύου (VPN) έχοντας εγκαταστήσει στον υπολογιστή τους τις νέες ρυθμίσεις.

Για την εγκατάσταση των νέων ρυθμίσεων, οι χρήστες θα πρέπει αφού πρώτα απεγκαταστήσουν την παλαιά έκδοση του UoA-VPN και αφού πρώτα επανεκκινήσουν τον υπολογιστή τους, να εγκαταστήσουν την καινούργια έκδοση του Uoa-VPN που υπάρχει στη διεύθυνση.

Για περισσότερες πληροφορίες και τεχνική υποστήριξη μπορείτε να στείλετε μήνυμα εδώ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι οδηγίες εγκατάστασης και εκτέλεσης του MATLAB παραμένουν ως έχουν.