25.01.2016

Σεμινάριο Επεξεργασίας Εικόνας με το MATLAB

Τρίτη 16/2/2016 - 9:00-14:00 Κτήριο Πληροφορικής - Πανεπιστημιούπολη

Το Υπολογιστικό Κέντρο σε συνεργασία με την εταιρεία ΜΕΝΤΩΡ ΕΛΛΑΣ διοργανώνει εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο:

Επεξεργασία Εικόνας με το MATLAB”

σύμφωνα με το πρόγραμμα

Τα θέματα που θα παρουσιαστούν, αναπτύσσονται βήμα-βήμα μέσω παραδειγμάτων τα οποία θα εκτελούνται συγχρόνως από τον εισηγητή και τους εκπαιδευόμενους μέσα στο MATLAB. Οι εκπαιδευόμενοι θα μάθουν πώς μπορούν να εισάγουν, να επεξεργάζονται και να εξάγουν εικόνες, να διεξάγουν αναλύσεις, όπως η αντιστοίχιση εικόνων, η εφαρμογή μετασχηματισμών και η ανίχνευση αντικειμένων.

Απευθύνεται: Αποκλειστικά στο προσωπικό του Πανεπιστημίου (μέλη ΔΕΠ, Διοικητικό Προσωπικό, ΕΔΙΠ, κλπ.) καθώς και σε υποψήφιους διδάκτορες και μεταπτυχιακούς φοιτητές του ΕΚΠΑ.

Ημερομηνία & τόπος: Τρίτη, 16/2/2016 και ώρες 9:00-14:00 στην Αίθουσα Τηλεκπαίδευσης του Κέντρου ΛΕΙτουργίας και Διαχείρισης ΔΙκτύου (Κ.ΛΕΙ.ΔΙ.) - κτήριο Πληροφορικής - Πανεπιστημιούπολη.

Κόστος συμμετοχής: δεν υπάρχει κόστος συμμετοχής

Αίτηση συμμετοχής: Μέχρι την Πέμπτη 4/2/2016 οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν μήνυμα στη διεύθυνση: staff[at]cc.uoa[dot]gr, με θέμα: "Σεμινάριο: Επεξεργασία Εικόνας με το MATLAB", όπου θα αναγράφονται τα στοιχεία:

• ονοματεπώνυμο
  • πανεπιστημιακή ιδιότητα
  • Τμήμα/Τομέας/Εργαστήριο ή Πανεπιστημιακή Μονάδα
  • έτος έναρξης εκπόνησης διδακτορικού (για υποψήφιους διδάκτορες)
  • τηλέφωνο επικοινωνίας

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το μήνυμα θα πρέπει απαραίτητα να αποσταλεί από τη πανεπιστημιακή διεύθυνση του ενδιαφερόμενου.                                                     Την Παρασκευή 5/2/2016 θα δοθεί απάντηση προς όλους σχετικά με τη δυνατότητα ή όχι συμμετοχής τους.

Προαπαιτούμενα συμμετοχής:

1. Οι συμμετέχοντες πρέπει να είναι εξοικειωμένοι με βασικές έννοιες και όρους επεξεργασίας εικόνας και να γνωρίζουν τις βασικές λειτουργίες του MATLAB.
  2. Οι εκπαιδευόμενοι θα φέρουν δικό τους φορητό υπολογιστή με εγκατεστημένο το λογισμικό MATLAB σύμφωνα με τις οδηγίες: http://www.cc.uoa.gr/texniki-ypostiri3h/egkatastash-paketwn-logismikoy/matlab.html

Βεβαίωση παρακολούθησης:  χορηγείται.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να αποστείλετε μήνυμα στη διεύθυνση: staff[at]cc.uoa[dot]gr